Login

  

 


NSCW Agenda - Schedule at a Glance


Time &
Location
Session Presenters Sponsors
7:30am Registration, Breakfast, and Networking    
8:15am Northeast Sustainable Communities Workshop Overview, Welcome, Introduction, and Morning Plenary • Colette Santasieri, Ph.D., NJIT/NJII
• Sue Boyle, BCONE & GEI
• Beth Barton, Esq. Day Pitney
Dresdner Robin (Sustainability Sponsor)
2nd Flr. Ball Room A Morning Plenary Session: Technology and Brownfield Redevelopment: Robots, Superdata, and Adaptive Reuse • Morgan Abele, Puls, Inc.
• Chris Gibson, VideoRay
• Skelly Holmbeck, Advanced GeoServices (Moderator)
 Zain Iqbal, JLT Specialty USA

Advanced GeoServices
10:00am Breakout Sessions 1    
2nd Flr. Ball Room B Breakout 1A - Multi-Party Remediation Models:  From Collaborative to Contentious • Agnes Antonian, Esq., Connell Foley (Moderator)
• Roger Hathaway, P.E., GEI
• John Morris, P.E., Honeywell
• Douglas Reid-Green, BASF
Connell Foley
1st Flr. Atrium Breakout 1B - Remediation Technology for Accelerated Urban Redevelopment • Stewart Abrams, P.E., Langan
• Brian Desmarais, Reterro
• Sharon McSwieney, LSRP, Langan (Moderator)
• Daniel Walsh, Ph.D., NYC MOER
Langan
11:05am Breakout Sessions 2    
2nd Flr. Ball Room B Breakout 2A - Collaborative Partnerships supporting Urban Revitalization: How municipal, county, state and federal partnerships in urban areas can collaboratively work on brownfield redevelopment, water infrastructure improvements, and other complex environmental issues • Sarah Bryant, AICP, Coopers Ferry Partnership
• Sabina Byck, USEPA
• Michele Christina, BRS (Moderator)
• Gene Chebra, NJDEP
• Andrew Kricun, P.E.,  Camden County MUA

(Special Contributor: Frank McLaughlin, NJDEP)
BRS
1st Flr. Atrium Breakout 2B -  Sustainability Alternative to Landfills:  Beneficial Use Determinations (BUD), Clean Soil Banks and More • Anthony Fontana, NJDEP
• Youness Sharifi, Ph.D., EIT, GEI (Moderator)
• George Vallone, The Hoboken Brownstone Co.
• Daniel Walsh, Ph.D., NYC MOER
GEI
12:05pm Lunch
Sustainability Partner
Outstanding Individual Achievement Award - Presented to Colleen Kokas
Keynote Address 
• Geoffrey Forrest, LSRP, Dresdner Robbin
• Randall Jostes / Steve Collins, Environmental Liability Transfer
• Colleen Kokas, NJDEP
• Paul Commito, Vice President, Brandywine Realty Trust
Dresdner Robin (Sustainability Sponsor)
See sponsorship flyer for award sponsors
2nd Flr. Gallery & Ballroom A Paul Commito, Keynote Speaker - Topics include:
• Sustainable communities philosphy
• Broad trends in sustainability and brownfield redevelopment
• The future of the sustainable communities and brownfield  industry along with Brandywine’s vision and strategy for the future.
• Case Studies 


1:50pm Breakout Sessions 3    
2nd Flr. Ball Room B Breakout 3A - From Rust to Green - An Integrated Approach to Sustainable Development • Joseph Clifford, P.E., AMEC Foster Wheeler
• Maria Kaouris, Honeywell
• John Morris, P.E., Honeywell (Moderator)
• Glenn Stock, Stock Development Group
AMEC Foster Wheeler
1st Flr. Atrium Breakout 3B - Building Coastal Resilience into Brownfields Remediation & Redevelopment  • Benjamin Alter, PG, LSRP, GZA  (Moderator)
 Dan Stapleton, GZA
• Joseph Cotter, National Resources Group
• Melissa Targett, Port Authority of NY & NJ (Invited)
GZA
2:45 - 3:10pm Exhibit Hall & Coffee Break    
2nd Flr. Gallery      
3:10pm Breakout Session 4    
2nd Flr. Ball Room B Breakout 4A - Brownfield Area Wide Planning in the Northeast • Andre Bermudez, Suffolk County
• Michael Brady, NYC Brownfield Partnership
• Barry Hersh, NYU (Moderator)
• Schenine Mitchell, USPEA
NYC Brownfield Partnership
1st Flr. Atrium Breakout 4B - From Montauk to Hoboken - Updates on Coastal Resiliency Projects
• Jonathan (JT) Lockman, AICP, on behalf of GEI
• Gary Rozmus, PE, GEI (Moderator)
• Larry Smith, PP, AICP, Dewberry
• Dennis Reinknecht, NJDEP 
Dewberry
4:15pm
2nd Flr. Ball Room A
Afternoon Plenary Session: Hot Topics in Remediation and Redevelopment: Regs, Funding and Creating Sustainable Communities in the New Era of Disruption

• Pamela K. Elkow, Esq., Carmody Torrance Sandak & Hennessey, LLP (Moderator)
• Jeffrey Entin, LSRP, Ramboll Environ
• Larry Schnapf, Esq.
• Tim Sullivan, CT DECD
(Special Contributor: David Lis, LEP Ramboll Environ)
Ramboll Environ
2nd Flr. Ball Room A BCONE Sustainable Communities Redevelopment Award
Wrap-Up and Closing
• Steve Jaffe, BCONE President & Fieldstone
• Dawn Bembry-Breeden, Freeman Companies
Dresdner Robin (Sustainability Sponsor)
5:40-6:45  Reception    
2nd Flr. Gallery      


    Search Our Website

    Address:
    c/o 18000 Horizon Way
    Suite 200
    Mt. Laurel, NJ 08054

    Click to Send Us an Email


    Powered by Wild Apricot Membership Software